Billy R Kilgore Sr Carol D Roberts Thelma L Gray Ripley FFA off to a busy start this year Ripley River Village Christmas adds new events Man found dead in ditch Rev Alvin B Woodruff Jackson L Russell Lady Broncos bring home 11th SBAAC American Division title in 12 years Lady Rockets wrap up regular season Warriors rally for win Broncos make it two in a row Helen L Whalen Veterans saluted at the Brown County Fair Prints available of Eagle Creek Bridge, by local artist Tommy J Stamper Sue Day Broncos move closer to SBAAC American Division title Lady G-Men working hard, showing improvement Sports complex soon to open in Mt. Orab Week 6 football roundup H Ray Warnock Ripley McDonalds robbed overnight Familiar pizzeria in Ripley has new owners Linda Taylor Rene Sizemore-Dahlheimer Eugene Snider Eric Workman Gregory Terry Edith M Moore Eileen Womacks Michael C Jennings Janice K Brunner Cheer squads compete at ‘Little State Fair’ Truck, tractor pulls draw a crowd at Brown County Fair Week 5 football roundup Lady Broncos rise to 11-6 with win over Batavia Broncos buck Clinton-Massie, Goshen James H Boyd Warren A Stanley Jane R Ernst Darrell F Anderson James W Ball Jr June R Paul Robert Kattine Tony W Ratliff Carroll G Boothby Ripley Council addresses roof replacement and paving projects Beasley Farm to remain agricultural forever Janet R Whitt Jacqualine Attinger L Mae Spencer Battle between Broncos, G-Men ends in tie SB Warriors rout Peebles, 60-0 Lady Jays celebrate first victory Lady Rockets on a roll Rockets cruise to 4-0 Broncos celebrate homecoming Sininger wraps up another outstanding regular season of high school golf Joan E Stevens Esther R Kennedy Myrtle Mays Ripley artist to exhibit her works Ripley Police sponsor ‘Night Out in the Park’ Every BIRDY welcome at fish fry Have breakfast with RULH Superintendent Sept. 21 G-Men win streak hits 5 Runners compete at Vern Hawkins XC Invite Lady G-Men stand at 3-2-2 SHAC play begins for Ripley golfers Week 3 football roundup Jays rise to 5-2 with win over Williamsburg Audrey F Staten Rural Heritage Quilt Show winners RULH Elementary first graders take on new technology 2017 DAR Charity Golf Scramble St. Michael students visit “Living Lands and Waters” RULH High School reaches out to those in need Lillian E Cowdrey Catherine A Houk Warriors win Jim Neu XC Invite Week 2 football roundup Broncos unbeaten at 4-0 Lady Broncos compete in Bob Schul XC Invite Ronnie L Day Nettie F Lightner Buildings demolished, Village waits to be paid Ohio Rural Heritage Festival celebrated Henry E Fields Anleah W Stamper Maxine M Garrett U.S. 68 reopens Drought ends for Lady Rockets G-Men rise to 3-1 with back-to-back victories Rockets cruise to 4-0 win over Jays Lady Broncos start off SBAAC American Division play with 3-2 win over Goshen Week one football roundup Preparation begins for Ripley River Village Christmas celebration 3rd Annual Job Fair sponsored by Open Arms*****Always helps Veterans and others Evelyn E Smith

Runners compete at Vern Hawkins XC Invite

Georgetown’s Katlin Colwell crosses the finish line to place third overall in this year’s Vern Hawkins Cross Country Invitational held in Georgetown, Sept. 13.

 

G-Men finish 2nd of 8 teams – 

By Wade Linville – 

Cross country teams from eight high schools ventured to Georgetown on Sept. 13 to compete in this year’s Vern Hawkins Cross Country Invitational. There were a total of 88 runners finishing the high school boys 5K race with the Batavia Bulldogs finishing in first place with a team score of 54, and the Georgetown G-Men finishing runner-up with a team score of 58.
Leading the Bulldogs was Ridge Cook, who took first place with a winning time of 18:35.28.
Leading the G-Men to the finish line was Tanner Ellis, who placed fifth overall with a time of 19:21.27.
Joshua Galley was the second G-Man to cross the finish line, placing seventh overall with a time of 19:33.81.
Emerson Cahall was the third G-Man to cross the finish line, placing 11th with a time of 19:42.26.
Georgetown’s Garrett Ernst placed 23rd with a finish time of 21:00.39, while teammate Anthony Carrington finished 25th with a time of 21:19.76.
The Ripley-Union-Lewis-Huntington Blue Jays finished in seventh place with a team score of 168, and finishing eighth was the Fayetteville-Perry Rockets with a score of 217.
The Blue Jays were led to the finish line by Tristan Fisher, who placed 20th overall with a time of 20:44.45.
Ripley’s Clinton Barley placed 40th with a finish time of 22:47.89, and the third Blue Jay to reach the finish line was Carey Wright, who placed 47th with a time of 23:22.39.
Ripley’s Alex King placed 48th overall with a finish time of 23:25.72, and rounding out the Blue Jays’ top five was Thomas Whaley, who finished 51st with a time of 23:54.41.
The Fayetteville-Perry Rockets were led to the finish line by Stuart Fisher, who placed 34th with a time of 22:08.45.
Fayetteville’s Cryztopher Norris ran for a 52nd place finish with a time of 23:56.02, while teammate Michael Thackston placed 74th with a time of 28:27.02.
The fourth Fayetteville runner to cross the finish line was Christopher Saylor, who placed 76th with a time of 29:11.91. Rounding out the Rockets’ top five was Jarret Lawson, who placed 80th with a finish time of 31:41.37.
HS BOYS TEAM RESULTS
1. Batavia                54
2. Georgetown        58
3. West Clermont    75
4. Felicity-Fr.        112
5. Blanchester       114
6. Goshen              125
7. Ripley                168
8. Fayetteville        217
In the high school girls race at this year’s Vern Hawkins Invite, it was West Clermont finishing first among five teams with a score of 61. The Felicity-Franklin Lady Cardinals finished runner-up with a team score of 65, and the Georgetown Lady G-Men placed third with a team score of 66.
Blanchester’s Savannah Rhodes led all runners to the finish line on the field of 52, posting a winning time of 22:09.06.
Leading the Georgetown Lady G-Men to the finish line was Katlin Colwell, who placed third overall with a time of 22:45.73.
Georgetown’s Olivia Waits placed 11th overall with a finish time of 24:43.14, while teammate Grace Burrows placed 18th with a time of 25:56.75.
Georgetown’s Allyson McHenry placed 19th with a finish time of 26:22.94, and rounding out the Lady G-Men’s top five was Cameron Cluxton, who placed 45th overall with a time of 36:46.03.
HS GIRLS TEAM RESULTS
1. West Clermont    61
2. Felicity-Fr.          65
3. Georgetown        66
4. Batavia               72
5. Goshen               78
In junior high cross country action, it was the Eastern Brown Middle School boys team winning this year’s Hawkins XC Invite, while winning the junior high girls race was the team of Mt. Orab Middle School.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

© Copyright The Ripley Bee