Local athletes advance to track and field regionals SBAAC awards baseball, softball, boys track and field First Team all-stars SHAC awards baseball all-stars Lady Broncos finish as SW District Div. II runner-up Lady Warriors cap off season as SE District Div. III runner-up Impressive post-season tourney run reaches end for Lady Rockets Rose M Crone Strategies discussed to join Maysville/Mason County KY with Brown County communities for economic growth Ripley-Lieutenant Byrd Chapter/DAR looking for new members Linda M Lawson Margaret G Newkirk Gregory R Dunn Sandra L Haitz Wesley A Cooper Everette F Donell Lady Broncos move to SW District Div. II finals Lady Rockets top Cincy Christian 22-1 to earn berth in district finals Lady Warriors head to SE District Div. III finals with win over Gallia SW District Track and Field Tourney action gets underway Russell E Conn Robert T Fisher Philip L Paeltz David Beals Gregory A Smith II William G Mullinnix Patricia Ogden Narcan use becoming a source of debate nationwide Rick Eagan Memorial 5K, Saturday, May 20 Cropper’s time as GHS girls basketball coach expected to end after 21 years at the helm Barnes’ perfect game and big hits lead Lady Broncos to round one sectional win Broncos advance in sectional play with win over Mt. Healthy Kenny B Williams Stephen E Marcum Christopher J Lovett Brandon M Traylor RHS students experience mock accident caused by drinking and driving Ripley Council discusses new Lidar system during April 25 session Warriors claim SHAC Div. I title in ‘run rule’ fashion Vilvens’ grand slam caps off Lady Rockets’ win over G’town Rockets lead SHAC Div. II at 9-4 WBHS dedicates new softball press box Rodney E Berry Erma D Painter Alma Cordes Ronald D Latham Economic development project planned Gerald P Morel Lady Broncos capture softball program’s 5th straight SBAAC American Division title Warriors on top in SHAC Division I standings Lady Broncos take first in Western Brown Track Invite Rockets leading way in SHAC Div. II James E Newman Paul E Funk Alan Hanselman Robert V Nash III Frances L Poole Minnie E Fisher Donovan M Pope Irvin E Stiens Myrtle L Lane Ralph L Davidson August J Pace Carl R Brown Phyllis J Beard Lady G-Men complete sweep of Tigers in SBAAC Nat’l Division G-Men pluck Cardinals, 6-4 Warriors climb to 4-1 in SHAC with victory over North Adams Broncos rally in 7th for 5-4 win over Batavia Blue Jays still in search of first win Annual meeting of John P. Parker Historical Society April 23 Boy Scout Eagle project underway at Ripley Library National Arbor Day event set for April 28 Higginsport enforcing speed with camera RULH Alumni dinner to be held on May 20th Joseph G Bennington Rockets fall to 4-1 in SHAC with loss to North Adams Bronco tennis team tops Bethel-Tate, 5-0 Lady G-Men rise to 7-4 with win at Goshen Lady Broncos’ big bats hammer out 11-0 win over Batavia G-Men showing improvement Keith Shouse Diane L Steele August Hensley Louise R Murrell 5th Annual Rick Eagan Memorial 5K Run/Walk coming up in May Birds of Prey Grant Days 2017 attractions John H Young II Sally A Gibson Barbara Burris Mary Ann Napier Martha L Newland Marlene Thompson Patricia A Firrell Kellie J Berry Mt. Orab, Hamersville students take part in ‘Hoops for Heart’ Eastern players take part in District 14 All-Star Games RULH Middle School bans cell phones Ripley Painters Spring Show April 7-9

Georgetown hosts ‘season opener’ track and field invite

Georgetown’s Hailey Gregory takes the handoff from Hannah Gregory in the 4×400 meter relay race at this year’s Georgetown Track Invite on March 28.

By Wade Linville –

A new spring track and field season got underway this past week for local high school teams, and it was Georgetown Jr./Sr. High School playing host to its season opener invite on Tuesday, March 28.
It was the high school girls team of Mt. Healthy that finished in first place with a score of 124 while the Blanchester Lady Wildcats finished runner-up with a team score of 95, and the Georgetown Lady G-Men came in third among 11 teams with a score of 68.5.
The Eastern Lady Warriors finished in sixth place with a team score of 56.5.
Eastern’s Cassidy Staggs ran for a runner-up finish in the 100-meter hurdle race, posting a finish time of 16.93.
Georgetown’s Allyson McHenry placed fifth in the 100-meter hurdles with a time of 19.47, while teammate Madison Moore finished sixth in the 100-meter hurdles with a time of 19.63.
Eastern’s Madison Hopkins won the 100-meter dash with a finish time of 13.2, finishing just ahead of Georgetown’s Lexi Drake who finished runner-up with a time of 13.57.
Georgetown’s 4×200 meter relay team consisting of Moore, Hailey Gregory, McHenry, and Hannah Gregory ran for a first place finish with a time of 1:58.63.
Fayetteville-Perry’s Cecilia Murphy ran for a runner-up finish in the 1,600-meter run with a time of 5:59.71. Murphy placed fourth in the 800-meter run with a time of 2:43.53.
Georgetown’s 4×100 meter relay team consisting of Diana Stanze, Hailey Gregory, Hannah Gregory, and Drake ran for a first place finish with a time of 56.78.
Hopkins placed fourth in the 400-meter dash with a finish time of 1:07.25 and went on to tie for fourth place in the 200-meter dash with Hannah Gregory, both posting a time of 28.71.
Staggs won the 300-meter hurdle race with a finish  time of 53.45.
Moore ran for a third place finish in the 300-meter hurdles with a time of 56.36.
Eastern’s Emily Fannin placed fifth in the 800-meter run with a time of 2:47.82.
Georgetown’s 4×400 meter relay team made up of runners Hannah Gregory, McHenry, Hailey Gregory, and Laura Wood finish in second place with a time of 4:45.41.
Fannin placed third overall in the high jump, topping the bar at 4-08.
Fayetteville’s Tiffany Snider finished fourth in the high jump (4-06).
Hopkins finished runner-up in the long jump with a leap of 14-05.5.
Georgetown’s Emilee Thomas placed fifth in the discus throw with a toss of 69-02.
In high school boys action, Georgetown’s Tanner Householder ran for a third place finish in the 110 meter hurdles with a time of 17.25. Householder went on to place third in the 300-meter hurdle race with a time of 45.00.
Georgetown’s 4×200 meter boys’ relay team made up of Noah Bishop, Emerson Cahall, Tanner Ellis, and Chris Dietrick ran for a third place finish with a time of 1:44.22.
Eastern’s Logan Lainhart placed runner-up in the 1,600-meter race with a time of 5:11.16. Lainhart placed third in the 3,200-meter run with a time of 11:10.17.
Fayetteville’s Chase Jester placed fifth in the 1,600-meter run with a time of 5:16.95.
Eastern’s Cy Young placed sixth in the 1,600-meter run with a time of 5:19.02.
Georgetown’s 4×100 meter relay team consisting of Bishop, Householder, Dietrick, and Finn Tomlin placed fourth overall with a time of 47.97.
Tomlin placed fifth in the 400-meter dash with a time of 55.98.
Ellis placed second in the 800-meter run with a finish time of 2:11.97.
Georgetown’s 4×400 meter relay team (Ellis, Cahall, Hunter McMullon, and Tomlin) placed fifth with a time of 4:01.92.
Dietrick placed fourth in the pole vault, topping the bar at 8-06.
Eastern’s Troy Stamper placed fourth in the discus throw with a toss of 106-10, while Fayetteville’s Andy Smith placed ninth in the event with a throw of 91-07. Stamper placed sixth in the shot put event with a throw of 38-06.
The high school boys’ team results had not yet been posted as of March 30.

HS GIRLS TEAM RESULTS
1. Mt. Healthy            124
2. Blanchester              95
3. Georgetown             68.5
4. Goshen                     66
5. CNE                         58
6. Eastern                     56.5
7. East Clinton             47.5
8. Amelia                     40.5
9. Whiteoak                 33
10. Felicity-Fr.            30
11. Fayetteville           18

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

© Copyright The Ripley Bee