Economic development project planned Gerald P Morel Lady Broncos capture softball program’s 5th straight SBAAC American Division title Warriors on top in SHAC Division I standings Lady Broncos take first in Western Brown Track Invite Rockets leading way in SHAC Div. II James E Newman Paul E Funk Alan Hanselman Robert V Nash III Frances L Poole Minnie E Fisher Donovan M Pope Irvin E Stiens Myrtle L Lane Ralph L Davidson August J Pace Carl R Brown Phyllis J Beard Lady G-Men complete sweep of Tigers in SBAAC Nat’l Division G-Men pluck Cardinals, 6-4 Warriors climb to 4-1 in SHAC with victory over North Adams Broncos rally in 7th for 5-4 win over Batavia Blue Jays still in search of first win Annual meeting of John P. Parker Historical Society April 23 Boy Scout Eagle project underway at Ripley Library National Arbor Day event set for April 28 Higginsport enforcing speed with camera RULH Alumni dinner to be held on May 20th Joseph G Bennington Rockets fall to 4-1 in SHAC with loss to North Adams Bronco tennis team tops Bethel-Tate, 5-0 Lady G-Men rise to 7-4 with win at Goshen Lady Broncos’ big bats hammer out 11-0 win over Batavia G-Men showing improvement Keith Shouse Diane L Steele August Hensley Louise R Murrell 5th Annual Rick Eagan Memorial 5K Run/Walk coming up in May Birds of Prey Grant Days 2017 attractions John H Young II Sally A Gibson Barbara Burris Mary Ann Napier Martha L Newland Marlene Thompson Patricia A Firrell Kellie J Berry Mt. Orab, Hamersville students take part in ‘Hoops for Heart’ Eastern players take part in District 14 All-Star Games RULH Middle School bans cell phones Ripley Painters Spring Show April 7-9 Lincoln’s Generals to appear at Grant Days Eagle takes new mate Brenda R Harris Ripley Women’s Club announces “My Ohio Hero” essay winners “Chromebook for Every Student” now complete in Ripley Reception honoring Becky Cropper April 2 RULH & G’Town students make anti-drug video Rockets blast past the Blue Jays Georgetown hosts ‘season opener’ track and field invite Lady Rockets cruise to 10-0 win over Ripley Lady Warriors, Lady G-Men split games in season opener double-header Bobby A Reed Harold L Barger Ralph M Gaither Aberdeen passes resolution hoping to halt closing of DP&L coal fired power stations Aberdeen Council to go after delinquent income taxes Ripley’s Tree City, USA committee receives $3,000 grant, prepares for Arbor Day A season to remember G-Men hit the field for first baseball scrimmage Eastern’s Rigdon, Purdy earn AP SE District Div. III honors New blocking, kicking rules address risk minimization in high school football Judy A Schneider James M Darnell Lawanda R Truesdell Paul E Grisham Arrelous R Rowland Dennis E Stivers David M Daniels New 1st Stop has grand opening in Ripley Library to focus on historic floods Students perform at Farm & Family Night In it to win it! Bronco wrestlers end season on successful note Eastern’s Hopkins finishes 5th in long jump at OATCCC State Indoor Track and Field Meet SBAAC awards academic all-stars, winning teams Marvin D Atkin Beverly S Flatt Jessie M Sanders Leroy Deck Sr Jody A Towler Sherman E Young Kenneth C Burton Aberdeen welcomes new fiscal officer Fatal car crash in Adams County Ripley missons group to have fundraiser OVM recognizes retiring asst. admin.

Altman claims 170-pound district title

ERIC ALTMAN

Seven Bronco wrestlers advance to Div. II State Tourney –

Seven members of the Western Brown High School varsity wrestling team are headed to the OHSAA Division II State Wrestling Tournament after placing in the top four of their weight classes while competing in the Southwest District Division II Tournament at Wilmington High School held March 3-4.

The Broncos finished runner-up in team competition at the district tourney with a score of 164. Graham Local topped all teams with a score of 321.5.

The Western Brown Broncos had one district champion in individual competition. Bronco junior Eric Altman won the 170-pound weight class, winning a narrow 2-0 decision over Anthony Tissandier of Clinton-Massie in the championship round.

Western Brown senior Jake Henderson placed second overall in the 152-pound weight class at the district tourney in Wilmington to earn a trip to state.

Henderson defeated Talawanda’s Sean Mondello by 10-1 major decision in the district semifinals but suffered a 13-0 loss by major decision to Graham’s Rocky Jordan in the championship bout.

Western Brown junior Jedidiah Marlow placed second overall in the 106-pound weight class to earn a berth in the state tournament. Marlow pinned Valley View’s Joey Dima for a win in the 106-pound semifinals, but fell to Graham’s Tanner Jordan by a 7-0 decision in the championship bout.

Western Brown junior Brandon Lucas placed third overall in the 113-pound weight class to qualify for the state tourney.

Western Brown junior Seth Taylor placed third in the 120-pound weight class to advance to the state tourney.

Western Brown sophomore Tanner Donathan placed third in the 126-pound weight class in the district tourney to earn a trip to state.

Western Brown junior Jordan Hamblin placed third in the 132-pound weight class to earn a berth in the state tourney.

The OHSAA State Wrestling Tournament is scheduled to take place March 9-11 at Ohio State University’s Jerome Schottenstein Center in Columbus.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

© Copyright The Ripley Bee