Practices get underway for fall sports Jays soon to begin quest for SHAC title Western Brown to hold Meet the Teams Night and OHSAA parent meeting Aug. 8 Norville F Hardyman Carol J Tracy James Witt Ripley officer receives commendation for quick action Bicentennial at Ripley First Presbyterian RULH welcomes new school principals Aberdeen’s Police Dept. continues to grow Mary F McElroy Broncos out to defend SBAAC American Division soccer title Bronco 5K to take place Aug. 5 EHS volleyball team ready for new season Michael C Cooper Raymond Mays Harry E Smittle Jr Mary A Flaugher Western Brown’s Leto excels in Australia Rockets ready for 1st season in SBAAC Paddling, hiking activities available at Ohio State Parks SB Warriors get set to hit gridiron for 2nd year of varsity football Scotty W Johnson Glenna V Moertle Rickey L Hoffer Ruth E Ward David A Watson Janet L Dotson Vilvie S King Steven C Utter Cropper joins Fallis at Bethel-Tate Local kids find success in world of martial arts 13th annual Bronco 5K Run and Fitness Walk set for Aug. 5 Teams compete in memory of Randy Fulton Mike W Smith Roger Helton David A Borders Timothy E Argenbright Joseph W Sherrill Frances K Pedigo Water distribution plans for Ripley move forward Historic Trapp and Wilson building sold RULH graduate wins HFR Scholarship Blanche Malblanc Pauline L Kirk Over 70 take part in 11th Joe Myers 5K Classic Lions Club 4th of July Festival brings outdoor fun to Ripley ODNR reminds visitors to swim safe this summer Changes in high school track and field/cross country rules include school issued and approved uniforms Betty L Philpott Judy B Williams Billie J Russell Remembering Ravye 25 attend volleyball camp in Fayetteville Western Brown hosts Pee Wee Football Camp Eugene L Baumann RULH selects Wilkins as new superintendent Corps of Engineer to study erosion issue in Ripley More funds available through Revolving Loans Jack Hamilton Charles L Glover Maxine M Stires Western Brown youth basketball camps a success Leto to represent Team USA in Australia Broncos hard at work in preparation for fall season Eastern approves bowling team Phyllis Ruth Lois A Manley Eddie L Carr Thomas L Carnahan Cameron Barkley Walter J McGee Gary J Graham George D Johnson Walter F Crawford Jr Charles E Meranda Jr Historic home in Ripley is sold following renovations Hyde finds home at Midway Youngsters work to improve on hoop skills at Eastern basketball camps Sizer named All-District Honorable Mention Western Brown’s Barnes earns All-State, All-District honors Local players compete in SWOFCA Ron Woyan East/West All-Star Game 6th annual Ravye Williams Memorial 3-on-3 Basketball Tournament set for June 24 Clarence E Teal Rosie B Poe Monard C Boots James P Conrad James T Dinser Scott J Swearingen Eastern’s Farris earns award for top 2-point field percentage in Ohio Georgetown’s Seigla earns All-District honors OHSAA announces 2017 football regions and playoffs format Western Brown volleyball camps a success with over 100 in attendance Rigdon finishes high school running career with 10th place finish at state track and field championship meet Grace E Fite Students speak out in support of Skinner Ripley Council to pay half the cost for Air Evac services John McGee Timmy Burson Patricia A London

G-Men place runner-up in Vern Hawkins XC Invite

By Wade Linville –

Led by a third place overall finish from senior Chris Dietrick, the Georgetown G-Men cruised to a runner-up finish in this year’s Vern Hawkins Cross Country Invitational held at Georgetown on Wednesday, Sept. 14.
Dietrick posted a finish time of 18:35.14 in his third place finish on the field of runners from 11 high schools.
The G-Men were topped only by the team from Batavia High School, who placed first among nine full teams of runners.
Felicity-Franklin’s Jared Boeckman was the first individual to cross the finish line in the high school boys race, posting a winning time of 18:23.71.
Also aiding the G-Men in their runner-up team finish were Tanner Ellis, who placed eighth overall with a time of 19:33.20; Tanner Householder, who placed 12th overall with a time of 19:42.57; Emerson Cahall, who placed 15th overall with a time of 19:50.04; and Kaden Mountain, who placed 28th overall on the field of 89 finishers with a time of 21:09.44.
Ripley-Union-Lewis-Huntington senior Josh Deaton led the Blue Jay team to the finish line, placing 19th overall with a time of 20:09.59.
HS BOYS TEAM RESULTS
1. Batavia             60
2. Georgetown      66
3. Blanchester      100
4. Goshen             112
5. Felicity             117
6. MVCA             169
7. Clermont NE    184
8. Ripley               192
9. Eastern             305
Georgetown was the only full team competing in the high school girls race although their were individual runners from 10 different schools there to compete.
Leading the Georgetown Lady G-Men to the finish line was Katlin Colwell, who placed 10th on the field of 30 runners with a finish time of 25:30.74.
The second Lady G-Man to cross the finish line was Laura Wood, who placed 12th with a time of 26:16.03.
The third Georgetown runner to reach the finish line in the high school girls race was Allyson McHenry, who placed 15th with a time of 26:46.05.
Georgetown’s Diana Stanze placed 20th overall with a time of 31:28.39, and rounding out the Lady G-Men’s top five was Lydia Powell, who placed 21st with a time of 31:49.44.
Blanchester’s Savannah Rhodes was the individual winning the high school girls race with a finish time of 22:39.84.
The team from Batavia Middle School won the junior high boys race with a team score of 40, followd by the Western Brown junior high team that finished runner-up with a score of 72.
Winning the middle school girls race was the Eastern junior high team with a score of 35, followed by Batavia that finished runner-up with a team score of 62.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

© Copyright The Ripley Bee