Rural Heritage Quilt Show winners RULH Elementary first graders take on new technology 2017 DAR Charity Golf Scramble St. Michael students visit “Living Lands and Waters” RULH High School reaches out to those in need Lillian E Cowdrey Catherine A Houk Warriors win Jim Neu XC Invite Week 2 football roundup Broncos unbeaten at 4-0 Lady Broncos compete in Bob Schul XC Invite Ronnie L Day Nettie F Lightner Buildings demolished, Village waits to be paid Ohio Rural Heritage Festival celebrated Henry E Fields Anleah W Stamper Maxine M Garrett U.S. 68 reopens Drought ends for Lady Rockets G-Men rise to 3-1 with back-to-back victories Rockets cruise to 4-0 win over Jays Lady Broncos start off SBAAC American Division play with 3-2 win over Goshen Week one football roundup Preparation begins for Ripley River Village Christmas celebration 3rd Annual Job Fair sponsored by Open Arms*****Always helps Veterans and others Evelyn E Smith Peggy A Wiederhold Thomas P Neary Warriors kick off SHAC play Lady Broncos stand at 2-1 Late Devil goals lead to Lady Warrior loss David R Carrington Sr 2017 Ohio Rural Heritage Festival Ripley DAR contributes towards new village flags Rural Heritage Festival event schedule Betty G Schatzman Robert L McAfee Paul V Tolle Herbert D Smith Helen R Little Eugene M Press Lady Broncos out to defend league title SHAC holds volleyball preview Lady Warriors packed with experience, talent for 2017 fall soccer campaign Georgetown’s Sininger off to excellent start for 2017 golf season RULH BOE recognizes Dr. Naylor for years of service as superintendent RULH Superintendent invites public to district open house Bob Groh Memorial Show set for August 26 at Heritage Festival ‘Support Your Veterans’ Car & Bike Show Danny F Dickson Eva J Smith Michael R Stewart Sr Charles McRoberts III Marsha B Thigpen Michael L Chinn William A Coyne Jr Woman found dead in Ripley A girl’s life on the gridiron Rockets face G-Men in preseason scrimmage 13th annual Bronco 5K Run and Fitness Walk draws a crowd William C Latham Over 20,000 pounds of trash picked up in and around Ohio River in Ripley Ripley Village Council approves water plans Steps at Rankin House closed Marilyn A Wren Larry E Carter Virginia L McQuitty Practices get underway for fall sports Jays soon to begin quest for SHAC title Western Brown to hold Meet the Teams Night and OHSAA parent meeting Aug. 8 Norville F Hardyman Carol J Tracy James Witt Ripley officer receives commendation for quick action Bicentennial at Ripley First Presbyterian RULH welcomes new school principals Aberdeen’s Police Dept. continues to grow Mary F McElroy Broncos out to defend SBAAC American Division soccer title Bronco 5K to take place Aug. 5 EHS volleyball team ready for new season Michael C Cooper Raymond Mays Harry E Smittle Jr Mary A Flaugher Western Brown’s Leto excels in Australia Rockets ready for 1st season in SBAAC Paddling, hiking activities available at Ohio State Parks SB Warriors get set to hit gridiron for 2nd year of varsity football Scotty W Johnson Glenna V Moertle Rickey L Hoffer Ruth E Ward David A Watson Janet L Dotson Vilvie S King Steven C Utter Cropper joins Fallis at Bethel-Tate Local kids find success in world of martial arts

Ballot packed with candidates

Election season is heating up in Brown County.

Although much of the national media is focused on the 2016 presidential election, a number of important races are set to be contested back home this November, including electing new mayors, members of village councils, township officers, and members of the school Boards of Education.

Here’s a closer look at those running for election in Brown County this fall.

Villages:

Aberdeen

Mayor: Jason Phillips

Council (2 seats): Billie Eitel, Wanda Perraut, Tony Combess

Fayetteville

Mayor: James J Thery Sr., Randy Carson, Robert Aubry, Jody Edwards, Tina Houck, Robert Williams, Robert J Campbell

Council (2 seats): Ed Coleman, Frank South, James W. McMullen

Clerk/Treasurer: Barbara Kiley

Georgetown

Mayor: Dale Cahall

Council (2 seats): Virginia L. Colwell

Hamersville

Mayor: Betty Kirkpatrick

Council (3 seats): Kimberly Budke

Board of Public Affairs (2 seats): Megan Treadwell

Higginsport

Mayor: Eddie G. Crawford

Council (2 seats): Patrick Elliott, Jennifer Elliott, Karen Burchwell

Mt. Orab

Mayor: Bruce Lunsford

Council (2 seats): William “Woody” Whittington, Frederick Hansen

Board of Public Affairs (2 seats): Robert Meyer, Michael K. Kirk

Ripley

Mayor: Thomas Leonard, Dallas Kratzer, Matt Bradford, Scotty Eagen

Council (2 seats): Linda South, Tiffany Regenstein, Judy Brooks, Kathy Lewis, William Taylor III

Russellville

Mayor: Jeff Music, Donald L. Salisbury

Council (2 seats): Brenda Weatherspoon, Jerry England, Amy Rau, Alyssa Woollard

Sardinia

Mayor: Todd Bumbalough

Council (2 seats): John G. Hudepohl, Bill North

Townships:

Byrd

Trustee: Dallas Huff, Brian Day, Eric Gray

Fiscal Officer: Connie Scott

Clark

Trustee: Steven Wallace

Fiscal Officer: Tammy Ogle

Eagle

Trustee: Joseph M. Purdy

Fiscal Officer: Donna Young

Franklin

Trustee: Frank Fussnecker

Fiscal Officer: Charlotte Gifford, Tracy Berry

Green

Trustee: Daren Howser

Fiscal Officer: Pam Campbell

Huntington

Trustee: Randy Ginn

Fiscal Officer: Alisa Applegate

Jackson

Trustee: Danny Smith

Fiscal Officer: Warren Wagner

Jefferson

Trustee: John Jeff Johnson

Fiscal Officer: Sandra Best

Lewis

Trustee: Robert Starrett

Fiscal Officer: Troy Farrell

Perry

Trustee: William Pritchard

Fiscal Officer: Lisa Tussey

Pike

Trustee: Mike Ober, Michael Foster, Harmon Sizemore

Fiscal Officer: Jenny Lind Conrad

Pleasant

Trustee: Mike Napier, Jordan Kattine, Gary Gray

Fiscal Officer: Lori Drake

Scott

Trustee: Tommy Vaughn

Fiscal Officer: Joni G. Wallace

Sterling

Trustee: Barbara Watson, Kathy Dingus, Dan Frazier

Fiscal Officer: Marilyn Lawrence

Union

Trustee: Stanley McCleese, Richard Haitz, Michael Darnell

Fiscal Officer: Angela C. Hauke

Washington

Trustee: John Corboy

Board of Education:

Brown County Educational Services Center (2 seats)

Jim Ferguson, Bryan Mount, Brian Ruckel

Eastern Brown (3 seats)

Lowell Richey, Martin Yockey, Deborah Forsythe, Ken Kelch, Vernon Creighton

Fayetteville-Perry (3 seats)

Jessie Johnson, Angela Murphy, Craig Smucker

Georgetown (2 seats)

Ray Virost, Cory Cahall, Jeff Donohoo

Ripley-Union-Lewis-Huntington (2 seats)

Jeff Wilson, Jeff Cluxton

Western Brown (3 seats)

Richard E. Pride II, JoAnn Hildebrandt, Brian Rhodes, Shane Bishop

Mt. Orab Mayor Bruce Lunsford will be up for re-election in the November election.
http://ripleybee.com/wp-content/uploads/2015/08/web1_MtOrabVC81914-Lunsford-DanKarell-.jpgMt. Orab Mayor Bruce Lunsford will be up for re-election in the November election. Daniel Karell | News Democrat

Georgetown mayor Dale Cahall has filed for re-election in the November election.
http://ripleybee.com/wp-content/uploads/2015/08/web1_DaleCahallElection1.jpgGeorgetown mayor Dale Cahall has filed for re-election in the November election. Daniel Karell | News Democrat
Spots filled for November elections

By Daniel Karell

dkarell@civitasmedia.com

Reach Daniel Karell at 937-378-6161. Follow him on Twitter @GNDKarell

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

© Copyright The Ripley Bee